سوالات متداول

سوالات متداول

سوالات متداول

چند بار لازم است پیش روانپزشک مراجعه کنم؟

به طور معمول روانپزشک بعد از یک یا دو نوبت ویزیت، تشخیص روانپزشکی خود را مطرح می کند و در مورد روند درمان با مراجع خود صحبت می کند. گاهی مراجع نیاز به دارودرمانی صرف دارد و گاهی اقدامات دیگری نظیر انواع روان درمانی ها، گفتاردرمانی، کاردرمانی و غیره را نیز لازم دارد، که هر کدام از این موارد دوره درمانی خود را دارند. معمولاً علایم حاد مراجعه، بعد از چند جلسه ویزیت روانپزشک کنترل می شوند و معمولا لازم است که مراجع هر دو یا سه ماه یکبار روانپزشک خود را ببیند تا در مورد روند و نحوه ادامه درمان با هم صحبت کنند.

در کلینیک راد غیر از ویزیت روانپزشکی چه خدمات و درمان های دیگری ارائه می شود؟

روانپزشکان و متخصصین مغز و اعصاب کلینیک راد به صورت تیمی کار می کنند، به این معنی که در کلینیک کلیه اقدامات مورد نیاز مراجعین در حیطه مغز و اعصاب و روان فراهم است. امکان انواع درمان های غیردارویی از جمله انواع روان درمانی، خانواده درمانی، کاردرمانی، گفتار درمانی، نوروفیدبک، ارزیابی های روان شناختی و مداخلات باز توانی شناختی در کلینیک فراهم است. همچنین در کلینیک متخصص مغز و اعصاب کودک و بزرگسال هم حضور دارند که در صورت نیاز مراجع به ایشان ارجاع داده می شود.

امکانات کلینیک راد برای چه محدوده سنی هستند؟

امکانات کلینیک برای تمامی سنین  (کودکان – نوجوانان و بزرگسالال) فراهم است .

چطور مشخص می شود که هر فردی به چه خدماتی از کلینیک نیاز دارد؟

به طور معمول مراجع در ابتدا توسط یک روانپزشک متخصص یا فوق تخصص ویزیت و بعد از تشخیص گذاری در مورد نحوه درمان راهنمایی می شود. در واقع روانپزشک با توجه به نوع اختلال، نحوه درمان را پیشنهاد می دهد و مشخص می کند که چه نوع درمان هایی لازم است تا مراجع از آنها استفاده کند.

آیا در کلینیک این امکان وجود دارد که مراجع بدون ویزیت روانپزشک از سایر خدمات کلینیک استفاده کند؟

مراجعانی که توسط روانپزشکان خارج از مرکز ویزیت شده اند و با تشخیص آنها جهت اقدامات غیردارویی ارجاع شده اند، در کلینیک پذیرفته می شوند و جهت انجام این اقدامات نوبت دهی می شوند. سایر مراجعانی که بدون ویزیت و ارجاع روانپزشک، خود می خواهند از اقدامات غیردارویی استفاده کنند نیز براساس اعلام نیاز خود، برای واحد مزبور نوبت دهی می شوند ولی بعد از ویزیت درمانگر در صورت نیاز ممکن است به روانپزشک هم ارجاع شوند. در بعضی مواقع ممکن است درمانگر بعد از ویزیت مراجع، صلاح را در این ببیند که مراجع ابتدا به روانپزشک مراجعه کند و بعد از آن در صورت نیاز به واحد مزبور ارجاع شود.

برای بعضی از خدمات کلینیک مثل گرفتن نوار مغزی عصب یا عضله، دوره درمانی با rTMS، بدون ویزیت پزشک و ارجاع از طرف ایشان، امکان استفاده برای مراجع وجود نخواهد داشت.

قیمت خدمات درمانی کلینیک راد به چه صورت است؟

قیمت خدمات مختلف کلینیک راد براساس کتابچه تعرفه خدمات درمانی پزشکان سال ٩۴ تایید شده از طرف وزارتخانه، است. گرچه بعضی از خدمات کلینیک با قیمتی پایین تر از تعرفه تعیین شده ارائه می شود تا اکثر مراجعان امکان پرداخت داشته باشند.

آیا داروهای روانپزشکی اعتیاد آور هستند؟

اینکه داروهای روانپزشکی اعتیادآور هستند و مصرف آنها باعث وابستگی می شود و نمی توان آنها را تا آخر عمر قطع کرد یکی از مهمترین نگرانی های مراجعان است که حتی باعث عدم مراجعه به روانپزشک می شود. داروهای روانپزشکی اعتیاد آور نیستند و به هیچ عنوان باعث وابستگی مراجعه نمی شوند. علت مصرف طولانی مدت داروها وابستگی به دارو نیست بلکه به دلیل ماهیت بیماری اعصاب و روان است که در اکثر مواقع نیاز به درمان طولانی مدت وجود دارد و قطع داروها ممکن است باعث برگشت علایم بیماری قبلی شود.

بعد از بهبود علایم بیماری می توان دارو را قطع کرد؟

بسیاری از مراجعان تصور می کنند که بلافاصله بعد از بر طرف شدن علایم اختلال روانپزشکی، دارو باید قطع شود و نیازی به تداوم مصرف دارو نیست. در حالیکه اکثر اختلالات روانپزشکی نیاز به مدت طولانی دارودرمانی دارند تا بعد از قطع دارو، بیماری مجدد عود نکند. همانند سایر بیماری های طبی مثل فشار خون، دیابت و غیره در صورت قطع دارو بیماری همانند قبل بر می گردد و در بعضی موارد با شدت بیشتر. بنابراین حتی در صورت بهبود علایم، ادامه یا قطع دارو درمانی حتماً باید تحت نظر پزشک صورت بگیرد.

می توان داروی ریتالین را در تعطیلات قطع کرد؟

داروی ریتالین به طور معمول برای کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال بیش فعالی- نقص توجه تجویز می شود. این کودکان به دلیل این اختلال نه تنها تمرکز کافی برای درس خوندن ندارند بلکه مهارت های لازم برای بسیاری از کارهای معمول روزانه از جمله برقراری ارتباط موثر را دیرتر از بچه های دیگر کسب می کنند. چون کودکان در تمامی روزهای زندگی خود در حال رشد و آموزش هستند و این آموزش تنها در کلاس درس خلاصه نمی شود، بنابراین می بایست در تمام روزهای هفته دارو درمانی ادامه یابد. نیاز به قطع دارو در زمان های خاص می بایست با نظر پزشک تعیین شود.