تربیت موفق

اگر می‌خواهید روش تربیتی شما موثر باشد باید نکات کلیدی آن را بدانید:
شرط اول موثر بودن وجود رابطه‌ی خوب با فرزند است. اگر رابطه‌ی خوبی با فرزندتان ندارید منتظر تاثیر تربیت‌تان نباشید. برای برقراری رابطه‌ی خوب با فرزند به رفتارهای معمول و روزمره‌ی او و خودش توجه نشان بدهید و کارهای خوبش را بلافاصله تشویق کنید.

شرط دیگر برای موثر بودن تربیت این است که این روش‌ها همیشه، همه‌جا و به وسیله‌ی همه‌ی مراقبین به شکل درست باید اجرا شود. اگر در انجام روش‌های تربیتی هماهنگی بین شما و دیگر مراقبین وجود ندارد و هر روز به یک شکل با فرزندتان برخورد می‌کنید منتظر تاثیر تربیت نباشید.  تربیت در میهمانی، مسافرت، خیابان و پارک تعطیل نمی‌شود.

شرط دیگر موثر بودن تربیت این است که باید قاطع باشید. قاطعیت با عصبانیت فرق دارد. قاطع باشید و روش‌های‌تان را با قاطعیت اجرا کنید. اگر قانونی برای تنبیه در برابر رفتارهای منفی کودک در نظر گرفته‌اید آن را با قاطعیت اجرا کنید و به هیچ عنوان آن از اجرای قانون صرف‌نظر نکنید. عذرخواهی کودک را بپذیرید ولی قانون تربیتی و تنبیهی را به طور کامل انجام دهید. عذرخواهی مانع از اجرای قانون نمی‌شود.

شرط بعدی برای تاثیر تربیت این است که خودتان باید الگوی خوبی برای رفتاری باشید که از کودک انتظار دارید.

شرط دیگر تربیت موفق آن است که نقطه‌ی ضعفی دست کودک‌تان ندهید.  فرزندتان نباید بداند که شما به چه چیزهایی حساس هستید و چه رفتارهایی شما را ناراحت و عصبانی می‌کند. یادتان باشد کودک شما به والدینی قاطع و مقتدر و مهربان احتیاج دارد. والدینی که به اندازه توجه می‌کنند و می‌دانند که چه زمانی و به چه رفتاری باید بی‌توجهی کنند. کودک به پدر و مادر “به اندازه‌ی کافی خوب” نیاز دارد.

دکتر محمدرضا کاظمي

فوق تخصص روانپزشکي کودکان و نوجوانان